Fototerapia- informacje dla lekarza prowadzącego

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego!

Jeśli chciałbyś leczyć swoich pacjentów fototerapią a nie masz odpowiedniego urządzenia we własnym gabinecie, zapraszamy do współpracy.

Dysponujemy najnowszą kabiną niemieckiej firmy Waldmann z promiennikami umożliwiającymi prowadzenie terapii wąskopasmowym UVB (311 nm) i UVA do terapii PUVA. Kabina zapewnia jednoczesne naświetlanie całej powierzchni skóry. 

Poniższy schemat podpowiada, w jaki sposób można skierować do nas pacjenta, aby terapia mogła zostać włączona najszybciej. Mamy nadzieję, że w ten sposób unikniemy niedomówień, konieczności uzupełniania danych i narażenia pacjentów na dodatkowe koszty. Jednocześnie liczymy, że poniższe materiały (zgody, informacje dla pacjentów i inne) zaoszczędzą Twój czas.

Naświetlania mogą się odbywać w godzinach pracy MEDIX art-derm tj. pon-czw w godzinach 12:00-20:00 i w piątki 9:00-15:00. (Aktualne informacje o godzinach pracy i ewentualnych urlopach dostępne są na stronie www.medix-art-derm.pl).

Koszt pojedynczego naświetlania wynosi 25 zł. Do końca roku istnieje możliwość wykupienia pakietu 10 naświetlań w promocyjnej cenie. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z rejestracją pod numerem tel.: 888 716 888. 

Pliki do pobrania:

Instrukcja dla lekarza kierującego

 1. Uzupełnij Kartę fototerapii wpisując w pola odpowiednie informacje oraz zaznaczając krzyżykiem wybrane opcje Tak/Nie i inne. W karcie fototerapii umieść zalecane dawki promieniowania odpowiednie dla danego pacjenta z uwzględnieniem wzrostu dawek podczas kolejnych sesji. Dawki wpisuj w formacie 00,00 J/cm2 (np. dla UVB 00,27 a dla UVA 01,25).
  Jeśli pacjent był w przeszłości wielokrotnie leczony fototerapią określ ile naświetlań miał wykonanych dotychczas. W przypadku liczby zbliżającej się do 200 należy ponownie rozważyć wskazania do dalszego leczenia tą metodą.
  lub: skieruj pacjenta bezpośrednio do MEDIX art-derm na konsultacje dotyczącą fototerapii i przeprowadzenie leczenia. W tym celu uzupełnienie skierowania (plik skierowanie na fototerapię).

Jeśli masz problem z uzupełnieniem danych na komputerze, wydrukuj dokument (karta fototerapii wersja pdf) następnie odręcznie uzupełnij brakujące informacje-koniecznie DRUKOWANYMI LITERAMI.

 1. Omów z pacjentem wskazania do leczenia, możliwe działania niepożądane i wyklucz przeciwwskazania. Gdy pacjent wyrazi zgodę na leczenie i nie ma więcej pytań, poproś o podpisanie świadomej zgody na podjęcie terapii. (plik zgoda na NBUVB lub zgoda na PUVA).
 2. Wręcz pacjentowi wydrukowaną informację o proponowanej terapii (plik informacja dla pacjenta o NBUVB lub informacja dla pacjenta o PUVA).
 3. Dla terapii PUVA wydaj pacjentowi receptę na Oxsoralen (kapsułki po 10 mg, 50 kaps. w opakowaniu) w odpowiedniej dawce. Zgodnie z ChPL dawka zależy od masy ciała pacjenta i może być zwiększona, jeśli pacjent wykazuje małą wrażliwość na promieniowanie UV.
  Masa ciała poniżej:
  40kg-10 mg,
  40 do 50 kg-20 mg,
  50 do 60 kg- 30 mg,
  powyżej 60 kg-40 mg.
  Dawka maksymalna 50 mg.
 4. Ustal termin wizyt kontrolnych jeśli zaznaczyłeś, że sam chcesz monitorować pacjenta podczas terapii. Kontrola nie może odbywać się rzadziej niż co 10 naświetlań. W przypadku pacjentów o jasnej karnacji, podczas pierwszej fototerapii i przy terapii PUVA kontrole powinny być częstsze co 6-8 naświetlań. Podczas kontroli wpisz kolejne zalecane dawki promieniowania w J/cm2.
 5. Poinstruuj pacjenta by przed pierwszym naświetlaniem skontaktował się telefonicznie z rejestracją MEDIX art-derm pod numerem telefonu 888 716 888

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z rejestracją pod numerem telefonu 888 716 888 lub mailowo medixartderm@gmail.com